Τσικνοπαρασκευή

Τσικνοπαρασκευή, 8 Μαρτίου 2024. Και το γλέντι ξεκινά!
Το Σχολείο μας και το Νηπιαγωγείο Φανών τσίκνισαν φέτος με πολύ κέφι, χορό και μασκαρέματα! Το ξεφάντωμα ξεκίνησε μέσα στις αίθουσες με κλασικά μουσικά κομμάτια καρναβαλιού, χορό και παιχνίδι. Οι σερπαντίνες γέμισαν τις αίθουσες ύστερα από την πολύχρωμη τροχιά τους στον αέρα, όταν τις πετούσαν γκέισες, αστυνομικοί, ο Ζορό, η Χιονάτη, γιαγιάδες, ο Μεγάλος Μάγιστρος, πριγκίπισσες, σπανιόλες, και τόσοι άλλοι μοναδικοί μασκαράδες!
Μετά τις 11.00 μια ακαταμάχητη μυρωδιά από ψημένα σουβλάκια στα κάρβουνα τράβηξε όλους στην αυλή του σχολείου. Εκεί μέλη του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου Φανών, σε συνεργασία με τον Πολιτιστικό Σύλλογο “ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ”, είχαν στήσει ψησταριές και μπουφέ και πρόσφεραν σουβλάκια, δροσερά αναψυκτικά, χυμούς και νερά σε όλους μας.
Το ξεφάντωμα συνεχίστηκε με ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς, πολύ παιχνίδι και καλό φαγητό! Η κυρία «Άνοιξη» πήρε τα χρώματά της και έβαφε τους πρωταγωνιστές του κεφιού. Ένα χαμόγελο άνθιζε στα προσωπάκια τους.
Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, τον Πολιτιστικό Σύλλογο
“ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ”, την κυρία Σέβη και τον κύριο Γιώργο για την πολύτιμη συνεισφορά τους!
Και του χρόνου!

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.