ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΛΙΑ ΦΑΝΩΝ

Την Πέμπτη,  4 Απριλίου 2024, το  Δημοτικό Σχολείο Φανών πραγματοποίησε εκπαιδευτικό περίπατο με αφετηρία το Δημοτικό Σχολείο Φανών και προορισμό την παραλία Φανών δίπλα στο Αλιευτικό Καταφύγιο.

Τόσο η διαδρομή προς τον προορισμό όσο και η παραμονή μας στην παραλία   ήταν πλούσια σε ερεθίσματα σχετικά με τα θέματα της εκπαιδευτικής μας εκδρομής όπως: «Ή άνοιξη»,  «Η αξία του νερού», «Ύδρευση στο παρελθόν και σήμερα», «Διάβρωση», «Χλωρίδα και πανίδα του τόπου μας», «Σωματική άσκηση», «Προστασία του περιβάλλοντος»

Οι εκπαιδευτικές μας δράσεις ολοκληρώθηκαν στο σχολείο, μελετώντας κλαδιά που σμίλεψε ο χρόνος και η θάλασσα και ζωγραφίζοντας βότσαλα που μαζέψαμε από την παραλία.

Την τιμητική τους είχαν τα αδέσποτα ζώα της περιοχής μας καθώς η 4η Απριλίου καθιερώθηκε ως Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων. Είπαμε «Χρόνια πολλά» σε όσα αδέσποτα ζωάκια συναντήσαμε, τα ταΐσαμε  και ευχηθήκαμε του χρόνου να είναι λιγότερα στους δρόμους και περισσότερα στα σπίτια μας!

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.