2 Απριλίου – Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Τρίτη, 2 Απριλίου, η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, γιορτάστηκε στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου Φανών με ποικίλες δράσεις:

• Εγκαινιάστηκε η Δανειστική Βιβλιοθήκη της Α’ τάξης, που θα λειτουργεί παράλληλα με τη Βιβλιοθήκη του σχολείου μας. Ευχαριστούμε πολύ τους γονείς της Α’ τάξης, οι οποίοι ανταποκρίθηκαν άμεσα στο κάλεσμα της δασκάλας των παιδιών τους και έδωσαν ζωή στην βιβλιοθήκη φέρνοντας τα πρώτα βιβλία.
  • Παρουσιάστηκαν τα βιβλία Πλανόδιο Πάρκο του Αντώνη Παπαθεοδώρου και «Σπίτι όλων μας η Γη» φωνάζει ο Μπουμπουλίνος, παντού να ακουστεί! του Βαγγέλη Ηλιόπουλου,  με τα οποία τα πρωτάκια θα λάβουν μέρος στις «Βιβλιοπεριπέτειες» που διοργανώνει το Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου.
  • Αφού διαβάστηκε το μήνυμα της συγγραφέως Έικο Καντόνο για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικοί Βιβλίου, οι μαθητές ζωγράφισαν την δική τους ιστορία που ταξιδεύει. Έπειτα έγιναν οι ίδιοι συγγραφείς και έντυσαν με λέξεις την ιστορία που είχαν αρχικά ζωγραφίσει
  • Τέλος κάθε μικρός συγγραφέας παρουσίασε την ιστορία του.

Έτσι, γίναμε όλοι μαζί μια παρέα που μέσα από τις ιστορίες μας αφηνόμαστε να ταξιδεύουμε στα σύννεφα.

«Καλό ταξίδι στον κόσμο της Παιδικής Λογοτεχνίας»

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις και χαρακτηρίσθηκε . Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.